Jak rozpoznać, że buty są dobrej jakości?Buty to podstawa stylizacji  i najbardziej sugestywna część garderoby. Potrafią dodać elegancji, ale i jej ująć. Odpowiednio dopasowane przynoszą 100 procent komfortu, te źle dobrane są jak kula u nogi. Coco Chanel mawiała, że: „Kobieta w dobrych butach nigdy nie jest brzydka”. Dobrych, czyli jakich? Co jest wyznacznikiem jakości obuwia? Cena, materiał, marka? Odpowiedzi jest wiele.Po czym poznać dobre buty? Spójrz na podeszwę i rodzaj szycia

Podeszwa to podstawa butów dobrej jakości. W końcu jest bazą, filarem całej konstrukcji buta. Rodzaj podeszwy zależy w największej mierze od typu buta i jego przeznaczenia. Do naturalnych tworzyw, z których wytwarza się podeszwy zaliczane są:

  • skóra – zazwyczaj bydlęca, ze względu na swoją trwałość,
  • drewno – najczęściej stosowane gatunki to: buk, brzoza, grab,
  • korek – pozyskiwany z kory dębu bukowego.

Z kolei w opozycji do nich stoją sztuczne materiały, takie jak guma oraz wszelkie tworzywa poliuretanowe oraz termoplastyczne. Oczywiście nikogo nie zdziwi przewaga naturalności nad sztucznością.

Skóra nieodzownie kojarzy się z gustownym i eleganckim obuwiem wizytowym. Buty na korkowym klinie są synonimem wygody, idealnie pasują do letnich stylizacji w stylu boho, do tego mocno promują ekologię. Natomiast drewno, z którego wytwarza się najczęściej podeszwy i obcasy, jest szczególnie przyjazne dla skóry i trwałe. Ponadto kojarzy się z modą retro nieustannie płynąca na fali trendów.

Oprócz podeszwy nie mniej istotny jest rodzaj szycia butów, który ma zasadniczy wpływ na solidność obuwia. Dwa najpopularniejsze typy to – szycie typu Blake – jednym szwem przyszywa się cholewkę do buta oraz szycie typu Goodyear Welted – znane od ponad 300 lat, but przechodzi kilka etapów szycia, tzw. ramowego. Pierwsza metoda sprawia, że but staje się smuklejszy, nabiera wizualnej lekkości. Dzięki drugiej obuwie jest trwałe i wygodne.

Przy wyborze obuwia należy zwrócić uwagę na nieregularny szef, wystające nitki czy ewentualne ubytki – takie elementy nie świadczą dobrze o wykonaniu butów. Żeby nie narazić się na kupno obuwia, które szybko się sfatyguje lub zaszkodzi stopom, warto kupić jakościowo dobre buty. Gdzie kupić te najlepszej jakości? Tylko w renomowanych salonach, stawiających na wysokogatunkowe materiały i precyzję wykonania gwarantującą trwałość oraz solidność obuwia.

Dobre buty to dobre materiały: jak ocenić jakość nubuku, zamszu i skóry?

„Daj dziewczynie dobre buty, a podbije świat” twierdziła Marilyn Monroe. Dobre buty damskie wyróżniają się nie tylko atrakcyjnością wizualną, lecz również nieprzeciętną jakością materiału, z którego zostały wykonane. Nubuk, zamsz oraz skóra to tworzywa wykazujące największą wytrzymałość oraz odporność  na niekorzystne warunki, np. wilgoć. Posiadają szeroki zestaw wyjątkowych atrybutów, zapewniający butom najwyższy poziom jakości.

Naturalne materiały zdecydowanie poprawiają komfort termiczny obuwia, co przekłada się na wygodę użytkowania. Do grona tych wybitnych surowców zalicza się nubuk, którego obróbka jest niezwykle pieczołowita. Uważany za najszlachetniejszą odmianę skóry, posiada delikatną, matową warstwę wierzchnią, niezwykle przyjemną w dotyku. Nubuk mylony jest często z zamszem, jednak włoski nubuku są krótsze i odrobinę sztywniejsze. Po muśnięciu jego powierzchni ręką zauważalne są jasne lub ciemne pasemka.

Z kolei zamsz charakteryzuje się dużą wytrzymałość oraz elastycznością. Wyróżnia go także wyjątkowa miękkość. Ma krótkie włosie (jednak dłuższe od nubuku) i strukturę meszku.

Buty skórzane, oczywiście te wykonane z pełnowartościowej skóry, powinny być pozbawione jakichkolwiek skaz. Skóra dobrej jakości świetnie wchłania kosmetyki do pielęgnacji butów – otwarte pory znakomicie absorbują tłuste woski i kremy. Ponadto wysokogatunkowa skóra świetnie ulega patynacji – celowemu postarzaniu.

Czym różnią się polskie buty od butów z azjatyckich fabryk?

Buty dobrej jakości powstają według ściśle określonych standardów wizualnych i jakościowych. Często ich renoma poparta jest historią oraz doświadczeniem pielęgnowanym przez dekady. Polskie buty to produkty unikalne, skrojone na miarę, w odróżnieniu od masowo produkowanego obuwia w azjatyckich fabrykach. Metka „made in Poland” odzwierciedla ponadczasowość, przywiązanie do tradycji, docenianie solidnych materiałów, starannej i pieczołowitej pracy.  

Buty pochodzące z rynku azjatyckiego reprezentują przykład przedkładania ilości nad jakość. Obuwie najczęściej klejone, z widocznymi niedoskonałościami, wadami fabrycznymi nie ma nic wspólnego z polskimi standardami. W tym przypadku słowa: „jaka cena, taka jakość” mają dosłowne odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Ile powinny kosztować dobre buty?

 Ceny dobrych butów podyktowane są wieloma względami, jednak koszty co najmniej 200 zł za parę nie powinny budzić wątpliwości. Nie mniej jednak cena jest jedynie wskazówką przy wyborze odpowiednich butów. Obuwie wykonane z dobrej jakości materiałów i szyte według najwyższych standardów musi mieć swoją cenę. Warto jednak zaufać renomowanym markom, umiejętnie łączącym wygodę z estetyką oraz cieszącym się uznaniem i zadowoleniem klientów.

Jakość ma swoją wartość. Markowe buty to inwestycja zwrotna. Kupując buty renomowanej marki, otrzymuje się nie tylko produkt, ale i gwarancję nienagannej jakości oraz wizerunkową klasę.

Zobacz podobne

powrót do listy